svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Paralelný slalom / Mníchov ( D ) / 02.01.2011

Exhibičné lyžovanie v Mníchove - paralelný slalom muži

Nová disciplína, ktorá bola zaradená do pretekov svetového pohára, kde sa budú rozdeľovať body aj do celkového hodnotenia je paralelný slalom. Myšlienka organizovať takýto druh pretekov, kedy naraz na dvoch identických tratiach slalomu postavených vedľa seba štartujú dvaja jazdci proti sebe má za účel pritiahnuť väčšie masy divákov a ešte viac spopularizovať alpské lyžovanie. Navyše sa preteky organizovali mimo klasických alpských lyžiarskych stredísk na okraji obrovskej nemeckej mestskej aglomerácie Mníchova v lyžiarskom parku Olympiaberg. Niekoľko desaťtisíc divákov túto akciu privítalo a svojou návštevou potvrdili úspech tohto zámeru.

- - -   - - -   - - -

Striedavo sa dole svahom spúšťali vopred vylosované dvojice mužov striedaných ženami. 16 najlepších mužov a 16 najlepších žien z listiny pretekárov svetového pohára vybrali do tohto preteku podľa poradia vo FIS rebríčku najlepších pretekárov. Výhodu disciplíny mali slalomári, ale dostali sa medzi nich aj zjazdári. Vyraďovací systém po prvej jazde určil 8 porazených žien a 8 porazených mužov, ktorí aj za takúto porážku dostali po 15 bodov. Štyria porazení v ďalšom kole jázd dostali po 30 bodov a prví štyria pretekári 100, 80, 60 a 50 bodov. Body si mohli nechať pripísať do svojho celkového bodového zisku, alebo nechať preplatiť. Navyše si najlepší spolu s bodmi odniesli aj nemalé finančné výhry.

Medzi mužmi zvíťazil Ivica Kostelič, ktorý sa najlepšie koncentroval na duely a vyhral vo všetkých rozjazdách. Postupne porazil Jansruda, Herbsta, Neureuthera a vo finále Lizerouxa. Ženský paralelný slalom vyhrala švédska slalomárka Maria Pietilae-Holmnerová.