svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Obrovský slalom / Hinterstoder ( A ) / 06.02.2011

Obrovský slalom v Hinterstoder vyhral Schörghofer.

Ako druhý pretek v rakúskom stredisku Hinterstoder sa konal obrovský slalom, ktorý bol o miečo dlhší ako predchádzajúce obráky, ale na zjazdovke ktorá patrí k miernejším. Po prvej časti trate na strmšom svahu nasledoval stredný mierny úsek zakončený opäť strmším svahom pred cieľom. Výborne si poradil s miernym úsekom Kjetil Jansrud, ktorý štartoval ako tretí a jeho čas v prvom kole nikto neprekonal, aj keď mnohí z favoritov mali vo vrchnej časti lepší medzičas, po strednom úseku na Jansruda strácali. Dobrú pozíciu pre

2:46.44   2:46.61   2:46.64

celkový výsledok si pripravil Rakúšan Philipp Schörghofer, ktorý strácal na Jansruda iba 0,35 s., tretí Janka so stratou 0,55 s. V druhom kole títo traja využili svoj náskok, zopakovali svoj výkon a s malou zmenou na prvých dvoch miestach skončili aj v celkovom poradí na stupňoch víťazov. Závod bol veľmi tesný, do jednej sekundy za víťazom sa zmestilo 15 pretekárov, rozhodovalo sa naozaj v maličkostiach. Najlepší čas v druhom kole mal Bode Miller, ale po obrovskej chybe v prvom kole, kôli ktorej takmer nepostúpil do druhého kola mu súčet časov stačil iba na 9. miesto. Napriek tomu jeho zlepšenie z 28 pozície na konečné 9. miesto je úžasné, také kúsky dokáže snáď iba on.

Závod sa príliš nevydaril vedúcemu pretekárovi tejto disciplíny. Ted Ligety si v prvom kole vyjazdil 6 pozíciu, čo vyzeralo ako jeho taktické lyžovanie do druhého kola, v ktorom zaútočí tak ako to už viac krát predviedol na víťazstvo. Tentokrát sa mu zámer nevydaril a bez viditeľnej chyby došiel do cieľa s ešte väčšou stratou, prepadol sa až na 13. priečku. Aj tak ostáva na čele bodového hodnotenia obrovského slalomu pred Akselom Svindalom z Nórska s náskokom 26 bodov.

Závod sa nevydaril podľa očakávania ani českému pretekárovi Ondrejovi Bankovi, ktorý skončil po dvoch nepresvedčivých jazdách až na 22. mieste s 9 bodmi. Pád Marcela Hirschera približne v polovici prvého kola ho prečasne vyradil z dobre rozbehnutého preteku (v okamihu pádu mal na medzičase vyše pol sekundový náskok a na jeho jazde bolo vidieť že ide agresívne a rýchlo), ale aj z účasti na majstrovstvách sveta. Po ošetrení zlomeniny je jasné že pre neho sezóna už skončila, pretože liečenie si vyžaduje minimálne 8 týždňov.

Príjemné prekvapenie, ktoré pripravil rakúskym fanúšikom predchádzajúci deň Hannes Reichelt v super-G takmer zopakoval aj v obráku, keď za tretím miestom zaostal iba o stotinu sekundy. Smola, ktorá sa lepí na rakúsky mužský tím, ktorý prišiel už o štvrtého zraneného pretekára je takto aspoň čiastočne eliminovaná úspešnými výsledkami zbytku mužstva. Pre víťaza je to jeho prvé pódium v tejto sezóne, radosť je o to väčšia, že vyhral v domácom prostredí. Večne druhý Jansrud mal víťazstvo na dosah, ale úvod druhej jazdy evidentne nechytil správny rytmus, dostal sa doňho až v polovici trate a to už nestačilo.