FIS World Cup 2009-10 / Ženy / Obrovský slalom / Sölden ( A ) / 24.10.2009

Úvodný obrák v Sölden vyhrala Tanja Poutiainen.

Už 12x po sebe zahájili v rakúskom stredisku Sölden svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2009-10. V sobotu 24.10.2009 sa v úvodnom obrovskom slalome predstavilo 76 dievčat, medzi nimi aj všetky favoritky z minulého ročníka. V sezóne 2009 sa v obrovskom slalome najlepšie umiestnili ženy v tomto poradí - Poutiainen, Zettel, Maze, Goergl, Moelgg, Karbon. Medzi nimi sa odohral súboj aj v tomto úvodnom obráku. V napínavom závode sa nakoniec najviac tešila obhájkyňa titulu fínka Poutiainen, keď porazila Zettelovú iba o 1 stotinu sek.

2:24.96   2:24.97   2:25.28

Pre rakúsku pretekárku Nicole Hospovú sa sezóna skončila hneď pri prvých pretekoch, keď si v prvom kole poškodila koleno po nepeknom páde. Hospovú previezli usporiadatelia helikoptérou do nemocnice, kde bola operovaná. Zranenie a následná rekonvalescencia jej pravdepodobne nedovolia pokračovať v tomto ročníku svetového pohára. Smola s kolenami sa na 26 ročnú Hospovú prilepila už druhý krát, začiatkom roka utrpela podobné zranenie na druhom kolene.

Neľahké prvé kolo obráku vytriedilo z početného štartového poľa najlepšiu tridsiatku pretekáriek. Na štart 2. kola sa nedostalo 17 dievčat, ktoré sa nedostali do cieľa 1. kola a ďalších 29, ktoré nedosiahli postupový čas. Všetky favoritky sa umiestnili na popredných miestach. Najlepšiu východiskovú pozíciu po prvom kole mali Karbon, Moelgg, Poutiainen, Zettel, Hilmer, Maze, ktoré sa vtesnali do polsekundy času.

Veronika Zuzulová vypadla v prvej časti trate. Obrovský slalom mal byť pre ňu iba naladením sa do správnej pretekárskej atmosféry. Štartovala s vysokým štartovým číslom, ani jej priebežný čas nenasvedčoval možnosť dosiahnuť nejaký uspokojivý výsledok. Neúspešný vstup do sezóny mala aj Šárka Záhrobská, ktorá sa špecializuje hlavne na slalom, podobne ako Zuzulová. Čas obidvoch dievčat ešte len príde. Seriál pokračuje o 2 týždne slalomom vo Fínsku, kde by sa mohli obidve predviesť v lepšom svetle.