FIS World Cup 2009-10 / Ženy / Obrovský slalom / Maribor (SLO) / 16.01.2010

Obrák v Maribore - excelentné víťazstvo Zettelovej.

Víkend 16. a 17. januára sa stal lyžiarskym sviatkom v slovinskom Maribore, kde privítali ženské svetové slalomárky. Sobotňajší závod v obrovskom slalome sa konal v perfektnej atmosfére, ktorú vytvorili diváci pozdĺž trate a v cieľovej rovine. Príjemný svah, bez komplikácií, jednoduchá a rytmická trať v oboch kolách ponúkla mimoriadne zaujímavý závod. V napínavom závere lišiacky a s nadhľadom zvíťazila Kathrin Zettel.

2:36.22   2:36.45   2:36.70

Pri teplote 0°C sa o 11:00 hod vydala na trať prvého kola jedna z favoritiek obráku - Kathrin Hoelzl a nastavila časovú laťku na 1:18.33. Tento čas sa podarilo prekonať len trom pretekárkam, medzi nimi Kathrin Zettelovej, ktorej bezchybná jazda zaistila náskok vyše pol sekundy na druhú Švédku Anju Paerson. Tretia po prvom kole skončila Nemka Maria Riesch a štvrtá Kathrin Hoelzl.

Na štarte aj slalomárky Zuzulová a Záhrobská

Na štartovej listine sa objavili aj mená Šárka Záhrobská s č. 31 a Veronika Zuzulová s č. 72. Obe špecialistky slalomárky nastúpili na pretek skôr z dôvodu rozjazdiť sa pred zajtrajším slalomom, než s úmyslom reálne uspieť v obráku. Ani jednej dosiahnuté časy na postup do druhého kola nestačili. Budeme zvedaví na ich zajtrajšie vystúpenie, hlavne pre Zuzulovú bude posledný slalom pred februárovou olympiádou dôležitý. Prvé kolo bolo nad sily dvoch pretekáriek, Nadia Fanchini a domáca Ana Bucik vypadli po zbytočnej chybe.

Vonnovej akrobatické kúsky

Najväčším prekvapením prvého kola bola Lindsey Vonn, jej najslabšou disciplínou je práve obrovský slalom. Zajazdila druhý najrýchlejší čas, ale v druhom kole začala už v 4 bránke akrobatickým prvkom, ktorý ešte udržala na vnútornej lyži, avšak niekoľko brán pred cieľom túto chybu zopakovala a neustála ju, skončila na zemi. Pádom si vyslúžila ocenenie najsmiešnejší účastník preteku. Pri poskytovaní rozhovoru po pretekoch si z neúspechu nič nerobila a pôsobila veselo, aj keď jej najväčšia rivalka Rieschová sa v celkovom hodnotení výrazne bodovo priblížila a stiahla vyše 100 bodový náskok Vonnovej len na 32 bodov.

Maria Riesch zaútočí na vedenie v celkovom poradí

Rieschová sa pred zajtrajším slalomom výrazne priblížila svojej hlavnej súperke Lindsey Vonnovej. Očakáva sa jej dobrý výsledok aj medzi nedeľnými slalomovými branami. Určite sa pokúsi zmeniť celkové poradie. Pokiaľ sa Vonnovej bude dariť tak ako v doterajších slalomoch, kde patrí až na 13 priečku medzi slalomárka-mi a neurobí žiadny prekvapivý výsledok, mala by Rieschová v prípade medailového umiestnenia v slalome prevziať vedenie v priebežnom celkovom poradí. Je to viac než isté, keďže Rieschová je suverénnou líderkou v slalomoch.

Druhé kolo patrilo Rakúšankam

V štartovom poli sa objavili a prekvapili mladé rakúske talenty. Len 18 ročná Ramona Siebenhofer dosiahla v druhom kole veľmi čistou a dravou jazdou neporovnateľne najlepší čas. Bol to len jej druhý štart vo svetovom pohári a hneď ukázala, že bude dobré si jej meno pridať do pamäte. Druhá najrýchlejšia v druhom kole bola s vyše pol sekundovou stratou jej staršia krajanka Andrea Fischbacher. Fischbacherová sa vydala na trať 2. kola ako 15. a zaradila sa na celkové 1. miesto, ktoré si udržiavala až do nástupu najlepšej päťky pretekáriek. Tretia, ktorá sa ešte dostala pod hranicu 1min 18sek. v 2. kole bola Rakušanka Karin Hackl.

Majstrovský kúsok Zettelovej

Najlepší výkon podala v prvej jazde Kathrin Zettel. Lyžovala čisto, rýchlo a ľahko, o triedu lepšie ako všetky jej súperky. Náskok, ktorý si vytvorila sa v druhom kole nedal vyrovnať. Taktika pre 2. kolo bola jednoduchá, bez riskovania, kontrolovanou jazdou potvrdiť prvenstvo. Pretek začal gradovať štartom posledných 5 najlepších z 1. kola. Prvá z nich sa medzi branky pustila Kathrin Hoelzl. Vďaka náskoku z prvého kola odsunula dovtedy dlho vedúcu Fischbacherovú. Po nej na trať vyštartovala jej krajanka Rieschová a posunula ju za seba o 0,6 sekundy. Anja Paerson sa v cieli zaradila len medzi obidve Nemky. Na štarte ostali už len dve najlepšie, Vonn a Zettel. Lindsey Vonnová druhou jazdou potvrdila, že prvé kolo jej vyšlo nečakane dobre a po niekoľkých chybách tesne pred cieľom spadla a nedokončila. Medzičasy však naznačili, že ani prípadné dokončenie 2. kola by Vonnovej neprinieslo žiadny významný úspech.

Posledná sa na trať vydala Kathrin Zettel. Svoju úlohu kontrolovať výsledok splnila dokonale. Na štarte jej naskočil náskok 0,68s. na Rieschovú. Prvý medzičas ukázal 0,52s a bolo jasné že ide na istotu. Divákom sa pri druhom medzičase zatajil dych pri hodnote 0,24s. Ako to bude? Výsledný čas v cieli ukázal, že Zettelová si to spočítala perfektne. Zvíťazila o 23 stotín.