svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Super-G / Cortina d´Ampezzo ( I ) / 23.01.2011

Obidva Super-G v Cortine d´Ampezzo vyhrala Vonnová.

Nedeľňajší super-G v Cortine d´Ampezzo sa konal za nádherného slnečného počasia, podľa pôvodného plánu pretekov svetového pohára v lyžovaní. Piatkový super obrák bol náhradou za zrušený zo St. Moritza a aj keď bol o niečo skrátený, poslúžil ženám ako "bodovaný tréning" na tento plánovaný závod. Prvenstvo z piatka ale aj z pred roka obhajovala Lindsey Vonnová. Po včerajšom víťaznom zjazde však mala chuť na ďalších 100 bodov aj Maria Rieschová, ktorej sa to takmer podarilo, keď za prvou Vonnovou zaostala iba 5 stotín sekundy.

1:22.64   1:22.69   1:23.52

Rieschová a Vonnová štartovali po sebe ako 17. a 18. v štartovej listine. Maria Riesch spravila po bezchybnej jazde s výborným záverom v spodnom úseku trate vyše 8 desatín na dovtedy vedúcu Švajčiarku Laru Gutovú. Lindsey Vonnová sa na medzičasoch pohybovala o pár desatín pred Rieschovou, avšak záver nemala úplne čistý a keby sa cieľ nachádzal o niekoľko metrov ďalej asi by skončila až druhá. Víťazstvo len o 5 stot. sekundy a porážka vo včerajšom zjazde Vonnovú určite neteší toľko, ako rastie Rieschovej sebavedomie v rýchlostných disciplínach. Už vie že dokáže svoju rivalku porážať aj v jej špecializácii.

Trať neďelného super-G bola dlšia a ťažšia než v piatok, kedy nedokončilo 5 pretekáriek s vyššími štartovými číslami. V nedeľu bolo pre ženy pripravených niekoľko brán "na tesno" a jedna zákerná - vysunutá za menším skokom pod horizontom. Táto brána nebola vidieť a vyžadovala sústredenosť a pamätať si nájazd, čo nemal byť problém pri pozornom prečítaní trate pred závodom. Napriek tomu tu boli nachytané aj favoritky, ktoré skončili mimo a nedokončili preteky ako Fenningerová, Aufdenbattenová, Mazeová, Fischbacherová, Suterová, Hospová, Fanchiniová, Altacherová, Merighettiová a osem ďalších s vyššími štartovými číslami.

Okrtem mladučkej Lary Gut, ktorá skončila tretia, výborne zajazdila aj v treťom vystúpení v Cortine dˇAmpezzo Julia Mancusová, ktorá dva krát štvrtá v super-g a druhá v zjazde získala v Cortine 180 bodov a posunula sa na piate priebežné miesto v celkovom poradí. Podobne sa zlepšila aj veteránka Anja Paerson, ktorá sa už viac zameriava na rýchlostné disciplíny a ktorej sa v tejto sezóne doposiaľ príliš nedarilo, sa posunula po Cortine na 12 celkovú priečku. Naopak sa v týchto troch pretekoch nedarilo Tine Maze, ktorá bola iba trinásta v zjazde a šestnásta v piatok, nedeľný závod nedokončila a prepadla dve miesta v celkovom poradí.