svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Obrovský slalom / Špindlerův Mlýn ( CZ ) / 11.03.2011

Obrovský slalom v Špindli vyhrala Viktoria Rebensburg.

Predposledné závody svetového pohára v lyžovaní žien 2010-11 usporiadali v najznámejšom lyžiarskom stredisku Českej republiky - Špindlerův Mlýn. V piatok si rozdelili ženy predposlednú sadu bodov v obrovskom slalome. Obidve kolá zajazdila suverénne nemecká špecialistka na túto disciplínu Viktoria Rebensburg, ktorá vyhrala pred Taliankou Denise Karbonovou a prekvapením závodu Lindsey Vonnovou. Rebensburgová vďaka neúspechu svojej hlavnej súperky Francúzsky Tessy Worley, ktorá vypadla v prvom kole, získala aj prvenstvo v

2:15.22   2:16.48   2:16.67

celkovej klasifikácii disciplíny. Po prvých dvoch obrákoch v Söldene a Aspene Rebensburgová síce viedla, ale mladej Francúzske sa v ďalšom priebehu sezóny viedlo vždy o niečo lepšie a až do špindlerovského preteku viedla priebežné poradie žien v obrovských slalomoch. Tessa Worley mala dobre rozbehnutú vrchnú časť trate prvého kola, ale vynechala bránku v strmej časti a nezískala žiadne body. V rozhovore sama uviedla, že bola so svojou jazdou až do momentu chyby spokojná a určite by si bola udržala bližší bodový kontakt s Viktoriou Rebensburgovou. Situácia pred posledným finálovým obrákom jej dáva nádej na malý glóbus iba ak hlavná súperka nedokončí závod a Worley bude najhoršie druhá. Rebensburgovej stačí zajazdiť do 11. miesta v Lenzerheide a titul má istý.

Pre slovenských priaznivcov lyžovania bol úspech Veroniky Zuzulovej dôvodom na oslavu, dvadsiatetretie miesto v obrovskom slalome jej prinieslo prvé body v tejto disciplíne a Zuzulová sa zaradila v tabuľke obrovského slalomu na celkové 42. miesto s 8 bodmi. Veronike vytvorili diváci pozdĺž trate a v cieli výbornú atmosféru, povzbudzovali nielen slovenskí ale aj českí fanúšikovia, veď Zuzulová tu v minulosti často trénovala a v Špindli sa cíti ako doma. Šárka Záhrobská štart v obráku vynechala a domácemu publiku sa predstaví až v zajtrajšom slalome, ktorý je jej hlavnou disciplínou.

Ďalšie veľké prekvapenie sa odohralo v najsledovanejšom súboji medzi vedúcimi pretekárkami celkového poradia v ženskom alpskom lyžovaní. Lindsey Vonnová po prvý krát v kariére vystúpila na stupne víťazov v tejto disciplíne. Stalo sa tak v napínavom momente pred záverom sezóny, kedy všetci skôr očakávali úspech Marie Rieschovej, ktorá je v obrákoch oveľa úspešnejšia. Špindlerův Mlýn Rieschovej v piatok neprial a po vážnej chybe v druhom kole dorazila do cieľa s najhorším časom a skončila až na 29. mieste s dvoma bodmi. Keď túto chybu videla Vonnová, ktorá ešte čakala na štarte druhého kola, dostala obrovskú motiváciu k super výkonu a podaril sa jej životný úspech, zajazdila druhý najlepší čas v druhom kole a celkovo skončila tretia so 60 bodmi. Stiahla náskok Rieschovej na rozdiel iba 38 bodov.

Zajtra je na programe slalom, v ktorom by papierovo mala mať väčšie šance Rieschová než Vonnová, ale je možné že prekvapenia budú pokračovať aj zajtra. Boj o titul je stále napínavejší, Vonnová je už z minulého kola v Tarvizio držiteľkou troch malých glóbusov v zjazde, super-G a kombiinácii. V ženskom lyžovaní sa hrá ešte o posledný malý glóbus v obrovskom slalome. O jeho držiteľke sa rozhodne v poslednom preteku sezóny v Lenzerheide medzi Tesou Worley a Viktoriou Rebensburg. Boj o veľký glóbus pre absolutnú víťazku v alpskom lyžovaní medzi Rieschovou a Vonnovou bude pokračovať možno až do úplného konca sezóny.

SP 2011 - lyžovanie ženy - obrovský slalom - VIKTORIA REBENSBURG

Lindsey Vonn

Keďže bol posledný závod sezóny, ktorým mal byť obrovský slalom v Lenzerheide 19.03.2011 zrušený, bol glóbus za túto disciplínu udelený Viktorii Rebensburgovej, ktorá nazbierala za celú sezónu najviac (435) bodov. Zrušenie posledného obráku malo vplyv aj na určenie celkovej víťazky podľa dovtedajšieho bodového zisku, ktorou sa tak stala Maria Riesch o tri body pred Lindsey Vonn. Viktoria Rebensburg sa stala vo svojich dvadsaťjedna rokoch najmladšou držiteľkou glóbusu v tejto sezóne. Zvíťazila v troch zo šiestich závodov v obrovskom slalome (Sölden, Arber-

Zwiesel, Špindlerův Mlýn). Raz skončila druhá (Aspen) a dva krát (do 10.) po vážnych chybách, po ktorých závod ale predsa dokončila na deviatom a desiatom mieste (St. Moritz, Semmering). Viktoria Rebensburg patrí vo svojej disciplíne právom na prvé miesto, závody v ktorých nespravila žiadne chyby dokáže vyhrávať s rozdielom triedy pred konkurenciou.