svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Zjazd / Lenzerheide ( CH ) / 16.03.2011

Finálový zjazd v Lenzerheide vyhrala Julia Mancuso.

Záverečné podujatie svetového pohára v lyžovaní zahájili zjazdom mužov a žien, ktorý sa konal v ten istý deň na tej istej trati. Boj o veľký glóbus v mužskej časti SP bol rozhodnutý už pred Lenzerheide, zato ženský súboj je stále napínavejší. Rozdiel 23 bodov medzi Rieschovou a Vonnovou naznačuje, že o celkovej víťazke sa bude rozhodovať do poslednej chvíle. V hre sú ešte štyri sady bodov za 4 záverečné preteky, z ktorých je v dvoch (slalom a obrovský slalom) papierovo silnejšia Rieschová a dvoch (zjazd a super-G) už získala malé glóbusy

1:27.50   1:28.31   1:28.65

Vonnová. Prvá z nich sa postavila na štart Maria Riesch s číslom 19 a nepredviedla žiadny zaujímavý výkon. Bol to jej 2. najslabší zjazd v sezóne a skončila až sedemnásta. Nepripísala si žiadne body, nakoľko vo finále štartuje iba najlepšia tridsiatka závodníkov z danej disciplíny a body sa prideľujú iba do 15. miesta. Vonnová štartovala s vedomím slabého výsledku svojej súperky, preto zajazdila v kľude jazdu s chybami, pre ktoré neohrozila vedúci tandem Lara Gutová - Elisabeth Goerglová a skončila v cieli až za nimi ako tretia. Na štart nastúpila ako predposledná Julia Mancuso, ktorej sa podarilo zajazdiť výborný čas a finálový zjazd v Lenzerheide vyhrala. Odsunula tak Vonnovú až na štvrté miesto, za ktoré získala dostatočný počet 50 bodov, aby predstihla Rieschovú v priebežnom celkovom poradí. Gutová skončila druhá a Goerglová tretia.

SP 2011 - lyžovanie ženy - glóbus za zjazd pre LINDSEY VONN

Lindsey Vonn

Štvrtý rok za sebou vládne v najrýchlejšej disciplíne svetového lyžovania americká zjazdárka z Vailu Lindsey Vonn. V tejto kráľovskej disciplíne skončila okrem posledného závodu v Lenzerheide vždy na stupňoch víťazov, 3 zjazdy (Val d´Isere, Zauchensee, Are) vyhrala, tri krát bola druhá (2x Lake Louise, Tarvisio) jedn krát tretia v Cortine d´Ampezzo. Lindsey Vonn dokáže pri každej svojej jazde zdvihnúť divákov zo sedadiel tým, že sa dostane do kritickej situácie, ktorú však v zápätí zvládne a vždy bravúrne ustojí. Napriek tomu má vynikajúci cit pre sklz a až neuveriteľný rozsah pohybu v oblúkoch.

Kráľovná zjazdu a super-G však má oveľa ťažšiu situáciu v boji o celkové víťazstvo ako v minulých ročníkoch. Ukazuje sa že dnešné lyžovanie si vyžaduje schopnosti aspoň v troch disciplínach. Ani tri glóbusy, ktoré má Vonnová už predčasne zaistené (super-G, zjazd a kombinácia) nedávajú istotu celkového víťazstva. Vonnovej minimálna úspešnosť v točivých disciplínach (slalom a obrák) jej môže byť nakoniec osudnou.