svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Slalom / Lenzerheide ( CH ) / 18.03.2011

Finálový Slalom v Lenzerheide vyhrala Tina Maze.

Počasie nebolo práve naklonené finálovým pretekom v švajčiarskom stredisku Lenzerheide, napriek tomu sa podarilo usporiadateľom zorganizovať aspoň časť z programu záverečných závodov v alpskom lyžovaní. Všetci priaznivci lyžovania s napätím očakávali ako dopadne tesný súboj dvoch hlavných favoritiek v boji o veľký glóbus Rieschovej a Vonnovej, ale záujem priťahovali aj výsledky v jednotlivých disciplínach. Záverečný slalom žien bol napínavý aj napriek tomu, že celkovou víťazkou sa stala už pred týždňom v Špindli Marlies Schild, ktorá bola pre jej súperky už nedostihnuteľná. Išlo o dôležité body v celkovom poradí, ale aj o konečné umiestnenie

1:29.33   1:29.38   1:29.97

najlepších slalomáriek za Marlies Schildovou. Súboj o veľký glóbus výborne začala Maria Riesch so štartovým číslom 2, ktorú v prvom kole prekonala iba Schildová. Maria tak mala výbornú východiskovú pozíciu pre druhé kolo, navyše Vonnová skončila v prvom kole až 14., tesne na predposlednom bodovanom mieste. Rieschová mala jasnú úlohu získať čo najväčší bodový rozdiel na Vonnovú, ktorý v prípadnom neúspechu v druhom kole slalomu otočí poradie v celkovom hodnotení v jej prospech. Druhé kolo prinieslo namiesto jasného zisku iba tesný bodový náskok. Rieschová urobila obrovskú chybu, ktorá jej vyniesla až 19. čas v druhom kole a v súčte časov skončila štvrtá. Vonnová zopakovala výsledok aj v druhom kole a za 14. miesto si pripísala 20 bodov. Spolu tak mala 1725 bodov. Rieschová si k 1678 bodom pripísala 50 bodov za štvrté miesto a predstihla Vonnovú len o tri body (1728).

Na obe čakal záverečný závod, ktorým mal byť zajtrajší obrovský slalom. Trojbodový rozdiel sľuboval zaujímavé a napínavé preteky, navyše sa malo rozhodnúť aj o držiteľke malého glóbusu za obrák, ktorý mali na dosah dve súperky Viktoria Rebensburg (435 b.) aj Tesa Worley (358 b.). V sobotu však rozhodovalo počasie a rozhodcovia, ktorí závod obrovského slalomu podobne ako štvrtkového super-G zrušili. Víťazkou medzi ženami pre rok 2011 sa stala Maria Riesch, ktorá tesne o tri body porazila Lindsey Vonnovú v boji o hlavnú trofej - veľký glóbus, držiteľkou malého glóbusu za obrovský slalom sa stala Nemka Viktoria Rebensburg.

Príjemným prekvapením posledného slalomu pre svojich fanúšikov boli Slovenka Veronika Zuzulová a Tina Maze zo Slovinska. Tina zajazdila vyrovnané obidve jazdy slalomu a potvrdila svoju výbornú formu v závere sezóny. Stala sa jedinou slalomárkou, ktorej sa podarilo poraziť Marlies Schild v slalome. Doposiaľ Marlies zvíťazila každý závod, ktorý dokončila. Veronika Zuzulová sa opatrnou jazdou po prvom kole ocitla v strede výsledkovej listiny. Ako trinásta sa pustila do druhého kola bez taktizovania a najlepším časom v druhom kole si polepšila z trinásteho na tretie miesto. Bolo to jej druhé pódiové vystúpenie v sezóne. V celkovom hodnotení slalomu potvrdila svoje piate miesto.

SP 2011 - lyžovanie ženy - slalomovou víťazkou MARLIES SCHILD

Marlies Schild

Obrovskou udalosťou tejto lyžiarskej sezóny bol návrat fenomenálnej Marlies Schild na ženský slalomársky trón. Takmer tridsaťročná rakúska slalomárka naznačila súperkám už v minulej sezóne po roku výpadku spôsobeného zranením, že to myslí s pokračovaním jej dominantného postavenia medzi slalomovými tyčami vážne. V tomto ročníku vyhrala 6 zo siedmych slalomov, ktoré dokončila (Levi, Courchevel, Semmering, Zagreb, Arber-Zwiesel, Špindlerův Mlýn). Dva závody v Aspene a Flachau nedokončila, v záverečnom slalome v Lenzerheide skončila tesne druhá.

Dostatočný počet bodov na zisk malého glóbusu za slalom si zaistila už na predposlednom podujatí v Špindlerovom Mlyne. Oproti predchádzajúcej sezóne výrazne zlepšila istotu dojazdu do cieľa (nedokončila iba 2 z 9 pretekov, pokiaľ v predchádzajúcej sezóne nedokončila 3 z 8 slalomov). K získaným 680 bodom v slalomoch dokázala pridať aj 76 bodov z obrákov, čím si pomohla k celkovému 6 miestu.