lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Škola lyžovania

 

Navigácia: lyžovanie > škola lyžovania

Skôr ako začneme so samotným učením potrebujeme vhodné lyže, lyžiarky, oblečenie, palice a pár ďalších užitočných doplnkov. Táto téma je popísaná v časti lyžiarska výstroj.
Potom sa musíme dopraviť na vhodný lyžiarsky terén, jeho voľbu prispôsobíme svojim schopnostiam. Ak sa učíme úplné začiatky, mali by sme to robiť za pomoci inštruktora, ktorý vidí chyby a vie ako postupovať s každým konkrétnym jednotlivcom.

Inštruktor - ak je to možné vyvarujte sa učiteľom z kruhu rodiny, vo väčšine prípadov sa pokrok spomalí, často to nefunguje vôbec. Ako poznáte vhodného učiteľa? Samozrejme, že žiakovi je ťažké posúdiť učiteľa, ale určite rozoznáte aspoň najzákladnejšiu vlastnosť lyžiarskeho inštruktora - musí vedieť predviesť to čo učí. Oplatí sa aspoň v začiatkoch kvalifikovaný inštruktor. V lepších strediskách existujú lyžiarske školy pre dospelých aj deti, pokročilých aj nováčikov, kde vedia posúdiť talent, usilovnoť a odhadnúť úroveň na ktorú sa adept môže vypracovať. Základná stupnica je úplný začiatočník, začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý, športovec, expert. Je dobré, ak vieme čo z oblasti lyžiarskych disciplín alebo štýlov sa chceme naučiť, či sa budeme pohybovať prevažne na zjazdovkách, voľných terénoch, alebo snívame o jazde medzi pretekárskymi bránkami.

Rekreačné lyžovanie - väčšina lyžiarov sa pohybuje po upravených tratiach - zjazdovkách. Sú to značkami vytýčené úseky svahov, ktorých povrch je špeciálne upravený - utláčaný a vyrovnávaný. Na takto upravenom snehu sa lyžuje ľahko. K pohodliu rekreačných lyžiarov sú nevyhnutné vleky a lanovky, ktoré ich dopravujú na vrcholy svahov (vrcholová stanica vleku, lanovky), odtiaľ sa lyžiar pohybuje samostatne - na lyžiach smerom nadol. Cieľom jeho jazdy je údolná stanica vleku alebo lanovky, kde opäť nasadne a vyvezie sa nahor. Takto krúži celý deň a užíva si oblúčiky po upravenom teréne zjazdoviek. Vyznačená trať má definovaný stupeň obtiažnosti, dĺžku a číslo zjazdovky, ktoré je uvádzané na orientačných tabuľkách značiek pozdĺž trate - aby lyžiar nezablúdil. Na trati sa súčasne vyskytujú lyžiari s rôznym stupňom zdatnosti, preto sú pre jazdu určené pravidlá, aby bola zaistená bezpečnosť všetkých lyžiarov. Dodržiavanie pravidiel často zabezpečuje lyžiarska polícia, zvlášť zakázané je rýchla jazda, preceňovanie schopností, alkohol, nedostatočná výstroj, predpísané sú prilby pre deti, niekde aj pre dospelých. Každý od začiatočníka po experta by mal na zjazdovke dávať pozor na bezpečnosť svoju ako aj všetkých v okolí. Zvýšiť opatrnosť hlavne ku koncu dňa, kedy sú už trate "rozbité" vyjazdené s množstvom bubnov (nahrnutý sneh), väčšina dychtivých lyžuje až do vyčerpania. Vtedy sa najčastejšie dospeje k úrazu.

Voľné lyžovanie - každý skúsenejší lyžiar už asi vychutnal jazdu v neupravenom snehu mimo zjazdovky. Pocit voľnosti a snehovej hĺbky v ideálnom prípade kombinovaný s tichom prírody, bez ďalších lyžiarov. Len vy a svah. Technika jazdy je iná ako na tvrdom upravenom podklade zjazdoviek. Jemný záklon, špičky lyží dohora aby sa neborili. Cítite sa ako vo vode. Niet divu, že vás táto nová skúsenosť nadchne a pohltí. Skúsite ďalší zjazd a dlhší. Hľadáte na mapách vhodné žľaby a rozsiahle pláne. A ešte viac ticha. Absolvujete prvý výstup na vrchol, kam nevedú žiadne vleky. Správne načasovanie t.j. ostrá zima, slnko, hlboký čerstvý prašan a zopár stejne nadšených kamarátov.
Jazda dlhá niekoľko kilometrov trvá pár minút, ale na jej konci vychutnávate zážitok. Jasné že ten dlhý výstup na vrchol s výstrojom na chrbte stál za to. A vtedy ste už v pasci. Musíte to opakovať znova a znova a niekde inde. Stanete sa zberateľom. Zbierate trofeje v podobe svahov, ktoré ste už zdolali. Po každej jazde zostane v snehu stopa - váš jedinečný podpis. Rýchlo zistíte, že nič nieje zadarmo, ani tento druh zážitku. Voľná jazda terénom si vyžaduje vyššiu úroveň technickej zdatnosti, pridať v kondícii, ohybnosti, mať zvládnuté pády, pritiahnutejšie viazanie - strata lyže je prúser. Možno začnete hľadať hranice svojich možností a budete vyhľadávať extrémy - stále strmšie svahy, užšie žľaby, vyššie výstupy, krkolomné skoky. Možno samotná jazda bude len druhoradá a stanete sa lovcom výhľadov, scenérií, prírodných krás. Možno zostanete len labužníkom, ktorý sa zamiloval do húpavého pohybu v mračne prašanu. Nech je to akokoľvek, je to nádherná závislosť.

Závodné lyžovanie jednotlivec, ktorý vo svojej vekovej kategórii vyniká medzi najlepšími rovesníkmi, má dostatok ambícií, finančné zabezpečenie a je ochotný podstúpiť tvrdú drinu pod vedením kvalitného trénera, obetovať voľný čas, má šancu byť úspešný v športovom lyžovaní.
• Talent - základným predpokladom každého športovca je nadanie, pre lyžovanie je výhodou ak má aj zvládnuté techniky na príslušnej vekovej úrovni. Zo skupiny detí s nadaním pre nejakú činnosť rozoznáme talent tak, že ich hravo prevyšuje. Výcvik dobrého lyžiara športovca je dlhodobý proces a začína sa už v útlom detstve. Bolo by naivné očakávať, že objavíme 15 ročného nadaného, ktorý ešte nestál na lyžiach a v 25 rokoch sa postaví na bedňu. V prípade talentu by bolo možné asi aj to.
• Ambície - za úspech nepovažujte 34. miesto v jednom z 10 pretekov v sezóne. Ani 27. miesto, ani umiestnenie v prvej 20-tke. Uspokojovať sa s takýmito výsledkami znamená nemať tie správne ambície. V športe je víťaz a porazený resp. porazení. To neznamená že zverenec si nezaslúži pochvalu za dosiahnuté 36. miesto, hlavne ak predchádzajúce umiesnenie bolo o 10 pozícií slabšie a sám sa teší na budúce preteky, kde bude ešte lepší. Niet horšieho športovca ako ten, kto kalkuluje a pripravuje sa na dosiahnutie "pekného" 27. miesta na olympiáde. Je to strata času pre neho aj pre trénera, aj keď je to väčšinový jav v našom športe. Takýto prejav u športovca alebo trénerá znamená "kšeftovanie" s talentom, či nadaním.
• Financie - lyžovanie v našich podmienkach nie je lacný špás. Ak ho prirovnáme napr. k tenisu, je jasný rozdiel už vo výstroji. Vlastniť tenisový kurt pri dome, kam dochádza kvalifikovaný učiteľ tenisu, aby trénoval naše dieťa je reálnejšie ako mať vyhovujúcu vlastnú zjazdovku s vlekom. Pribúdajú nemalé náklady na cestovanie. Je ideálne ak máme finančné prostriedky na zabezpečenie športovca-lyžiara k dispozícii. Lyžovaním sa zarobiť nedajú, narozdiel napr. od tenisu. Sponzorstvo má svoje výhody, ale aj riziká. Preto je výhodou, keď máte dostatok vlastných financií a v pohode sa môžete venovať výcviku.
• Tréner - osoba, ktorá správne učí má veľký význam. Samoukovia a ani žiaci slabých učiteľov sa na najvyšie priečky nedostávajú. Pred pár rokmi si povedali manažéri tímu ferrari že najlepší monopost si zaslúži najlepšieho pilota a kúpili Schumachera. Pár rokov spolu víťazili.


radšej nadané dieťa s ambíciami ako znudeného talenta
:-) škola lyžovania
lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop