Navigácia: Lyžovanie > olympijské >

Olympijský super-G v Soči vyhral Jansrud

Lyžovanie

16.02.2014 - super-G muži - lyžiarske stredisko Roza Roza Chutorhutor - Rusko - XXII. ZOH v Soči

Napínavý, dramatický a šokujúci bol priebeh mužského super-G, ktorý prebiehal za nádherného počasia. Výsledky v cieli vyrážali dych. Poradie štartujúcich nemohlo byť napínavejšie vylosované. Favoriti ostali v smútku, radovali sa lyžiari z druhej vlny. Najlepšie lyžovanie dnes predviedol nórsky Viking Kjetil Jansrud. Na bedňu k nemu vystúpili ešte traja lyžiari, ktorým dnes fičali lyže na ruskom firne. Prekvapenie na druhom mieste Andrew Weibrecht z USA nezatienil šokujúci výsledok na bronzovej priečke, kde skončili až dvaja, Kanaďan Hudec a veterán z USA Bode Miller, ktorý je najstarším olympijskym medailistom medzi lyžiarmi.

Rossignol / Head

Víťaz - 1.Jansrud 1:18.14, 2.Weibrecht (+0,30), 3.Hudec / Miller (+0,53) / Zjazdovka Rosa Khutor SG
štart: 1.592 m, cieľ: 970 m, prevýš.: 622 m, dĺžka: 2.096 m, sklon: 20,6° Trať: Morisod (F) 41/37 brán
Podmienky slnečno, firn a ľad sneh +4°C. Lyžovanie v Alpách - najlepšie lyžovačky pod vaše lyže
Víťazné značka lyží, lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj 1. Head, 2. Head, 3. Rossignol / Head

Výsledky lyžovania na ZOH v Soči a výhodné riešenia pre vás prináša

Super-G mužov najdramatickejší priebeh lyžiarskych súbojov na ZOH

Olympíjsky super-G bol jedným z najnapínavejších pretekov v sektore zjazdového lyžovania. Nečakane zvíťazil Kjetil Jansrud z Nórska. Jansrud predvádza výbornú formu na olympiáde. Jeho lyžovanie je bezchybné, rýchle, hlava kľudná. Potom to ide jedna báseň. Niekdajší testovací jazdec, ktorý pred pár rokmi pracoval pre Aksela Lunda Svindala, dnes tohoto lyžiarskeho obra poráža v jeho dominantných rýchlostných disciplínach. Svindal patril dnes medzi najžhavejšieho z favoritov, ale nevydalo. Ruský sneh Svindalovi nepasuje. Vo svojej hlavnej disciplíne skončil Svindal až siedmy.

Bode Miller, super-G Sochi 3. Bode Miller, super-G, Sochi

Na medailu si brúsil zuby aj americký veterán Bode Miller. Jeho tímový kolega Ted Ligety budil tiež záujem favorita, bol prekvapením na MS v Schladmingu, kde svoje prvé víťazstvo v tejto disciplíne načasoval akurát na šampionát. Dnešný super-G nepatril medzi obrákové napodobeniny a Ligetyho nezrelé zjazdárske schopnosti ešte nestačia na zdatnejších rýchlikov. Oblúkové umenie, kde sa Ligety vie presadiť, bolo v dnešnom závode v menšom pomere. Výsledný čas Ligetyho stačil až na štrnástu priečku. Ďalší americký rýchlik Weibrecht v kľude čakal na svoju príležitosť. Bez zbytočnej pozornosti médií si málokto spomenul na jeho bronzovú olympijskú medailu z Vancoveru. Tam vtedy to bolo prekvapením. Dnes šokom. Weibrecht dolyžoval za víťazného Jansruda s číslom dvadsaťdeväť a pridal do vitríny striebro z olympijskeho super-G. Na budúcej olympiáde bude zlato Mr. Weibrecht ?

Prvým pretekárom, ktorý spôsobil zaostrenie pozornosti fanúšikov bol Bode Miller s číslom trinásť. Zajazdil typickú záklonovo, rozvláčnu, riskantnú a napínavú jazdu, ktorou roky baví divákov. Výkon to bol slušný, avšak nie bez chýb. Záver trate bol náročný a javilo sa, že ho asi nikto dnes nedá úplne bez chyby. Miller sa v cieli vybozkával s juchajúcou manželkou, ktorá ho sprevádza na všetkých pretekoch tejto sezóny. Dojatie bolo veľké, náskok pred dovtedy vedúcim Fillom malý. Rozdiely medzi závodníkmi v cieli boli minimálne, stotinové. Po dojazde Svindala (hlavného súpera) sa situácia pre Millera začala ukazovať priaznivo. Všetci vážni súperi končili za Millerom, na tabuli svietil najlepší čas pri jeho mene. Zlatá medaila sa začínala zhmotňovať.

Jan Hudec, super-G Sochi 3. Jan Hudec, super-G, Sochi

Hore na štarte boli už len poslední dvaja z nasadenej top skupiny Jansrud a Hudec, ktorí vo sveťáku nemiešajú poradie na stupňoch víťazov. Dnes to neplatilo. Jansrud zajazdil bezchybne aj problematickú spodnú pasáž a dolyžoval pred Millera takmer o pol sekundy. Jansrud bol vážny šok pre Millerovcov. Už pred tým dýchali s napätím z tesných rozdielov Striedingera, Franza a Svindala, ktorí sa za Millera radili s najtesnejšími stotinovými rozdielmi. Neostáva ako zmieriť sa so striebrom, vzdychli si manželie Millerovci. Hneď po Jansrudovi s dvadsťdvojkou štartoval Čecho-Kanaďan Jan Hudec. Od neho sa nečakalo žiadne dramatické vystúpenie. Keď sa časomiera v cieli zastavila na 1:18.67 a pri Hudecovom mene zasvietila dvojka, Millerovci si opäť povzdychli. Uff, uff takže to bude až bronzová medaila ? Potom si všetci pomaly uvedomili, že Hudecov čas je navlas rovnaký ako Millerov, teda Miller ostáva na druhom - delenom mieste.

Andrew Weibrecht, super-G Sochi 2. Andrew Weibrecht, super-G, Sochi

V tom momente bronzová medaila vypadla z pódia. Ostávali traja zlatý Jansrud a dvaja strieborný Hudec a Miller. Tretie miesto sa ruší a ďalší pretekár v poradí je štvrtý. Lyžovalo sa ďalej, najlepšia tridsiatka sa blížila ku koncu a nič sa už na predných miestach nemenilo. Len čo som si pomyslel, že je škoda takého kostrbatého výsledku, že vypadlo medailové miesto. Napadlo ma že by bolo zaujímavejšie rozloženie zlatá strieborná a dve bronzové, než zlato dva striebra a bez bronzovej. Presne vtedy dorazil do cieľa Andrew Weibrecht a zrazu boli na pódiu presne štyria medailisti, podľa predchádzajúceho želania. Millerovci sa prestali viacej šokovať a výsledok sa už nemenil. Bode Miller ostal na treťom mieste s Hudecom a stal sa najstarším olympijským medailistom v alpskom lyžovaní.