Domov: Lyžovanie > Svetový pohár >

Posledný zjazd v Lenzerheide vyhral Mayer

Lyžovanie

12.03.2014 - Švajčiarsko (7.) - lyžiarske stredisko Lenzerheide - (31.) závod muži - (9.) zjazd / finálový

Finálové stredisko Lenzerheide sa predstavilo v plnej paráde. Slnko, perfektne vypreparovaná zjazdovka, množstvo divákov popri trati a v cieľovej rovine. Prvým pretekom v rámci týždenného podujatia finálových jázd svetového pohára v lyžovaní bol mužský zjazd. Krátko po ňom, iba o niekoľko desiatok minút, nasledoval na tej istej trati ženský zjazd. Medzi zjazdármi mužmi bolo o hlavnej cene rozhodnuté. Malý glóbus získa Svindal, ktorý má dostatočný 165 bodový náskok. To však neznamená, že sa dnes nemusí snažiť, naopak v súboji o veľký glóbus potrebuje každý bod proti Hirscherovi. Dnes vyhral Mathias Mayer pred duom Ligety-Innerhofer.

Rossignol

Víťazný čas - Mayer 1:29.99, 2. Ligety / Innerhoffer (+0,11s) / Zjazdovka - Silvano Beltrametti
štart: 2.257m, cieľ: 1.560m, vertikal: 697m, dĺžka: 2.300m, sklon: 20,9°, Trať: Schmalzl (FIS) 37 brán
Podmienky: slnečno, tvrdý sneh, +2/2°C, Lenzerheide - Lyžovanie Alpy - top lyžovanie Švajčiarsko
Víťazné zjazdové lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj - 1. Head, 2. Head, 3. Rossignol

Výsledky Svetového Pohára v lyžovaní a výhodné ponuky prináša

Glóbus za zjazd 2014 získal Aksel Lund Svindal

Priebežné celkové poradie sa na prvých miestach opäť preusporiadalo. Vedie Svindal pred Hirscherom o 40 bodov. Svindalove lyžovanie dnes vydalo iba na piate miesto, za ktoré je 45 bodov. Škoda, že na zjazd nenastúpil jeho slalomársky zameraný súper Hirscher. Ako sa ukázalo majster dlhého oblúku Ted Ligety dnes výrazne uspel a získal pekný balík 80 bodov, po dnešku sa posunul na tretie miesto pred Pinturaulta, ktorý je štvrtý iba o 5 bodov. Ak by štartoval Hirscher, veľmi pravdepodobne by získal aj on nejaké zjazdárske bodíky. Ale aj dobrý odpočinok a neriskovanie môže byť v jeho prípade správna voľba.

Priebežné poradie zjazd je záverečným závodom uzavreté. Malý glóbus putuje do Nórska. Aksel Lund Svindal zvíťazil s výrazným náskokom. Druhý Hannes Reichelt sa javil ako jediný schopný konkurovať Svindalovi, žiaľ posledné tri závody vynechal. Erik Guay mal blízko na druhé miesto, ale dnes sa sústredil viac na Reicheltov náskok než na cieľovú bránu a pokazil jazdu. Nezískal ani bod a rozdiel tri body sa nezmenil. Svindalov spolubojovník Jansrud vyrástol ku koncu sezóny na veľkého zjazdára. Šplhal sa po rebríčkoch v zjazde i celkovom poradí nahor, no stihol vyliezť len na štvrtú priečku.

Zjazd alebo obrovský super-G ?

Zjazdovka Silvano Beltrametti v Lenzerheide s vytýčenou traťou pre zjazd pripomína tak trocha Bormio. Trať je o necelý kilometer kratšia bez skokov, ale ináč samá zatáčka. Technický zjazd vhodný aj pre dámy, ktoré absolvovali ženský zjazd hneď po mužoch na tej istej trati. Takýto charakter zjazdu je výzvou pre točivých a technických pretekárov. Točivý zjazd výborne zapasoval majstrovi dlhého oblúka Tedovi Ligetymu. Prví dvaja štartujúci Varettoni a Striedinger sa do cieľa nedostali. Prvý prešiel celú trať Osbourne-Paradis, ktorý nastavil úvodný čas na 1:31.36.

Ted Ligety štartujúci s číslom štyri sa pohral s rýchlymi oblúkami a v jeho podaní sa zjazd javil ako obrovský super-G. Žiadne dlhé úseky pre sklz, ani ťažké traverzy či skoky nekomplikovali Ligetymu to čo vie najlepšie - točiť. Všetky medzičasy postupne zlepšoval, v cieli bol s časom 1:30.10 o sekundu a dvadsaťšesť stotín (1,26s) lepší než zjazdár Paradis. To signalizovalo výborný výkon majstra obráku. Ligety skončil na bedni ako druhý. Životný úspech, prvé pódiové umiestnenie v zjazde. Doterajší najlepší zjazdový výsledok bolo štvrté miesto Ligetyho z roku 2007 práve tu v Lenzerheide. Takýto výsledok asi nikto nečakal, ale Ligety sa vďaka nemu posunul v celkovom poradí pred svojho rivala z obráku Pinturaulta na tretie miesto. Podobne mohol vyskúšať dnešný zjazd aj Marcel Hirscher a urvať si nejaké bodíky na Svindala v jeho disciplíne. Snáď skúsi aspoň štart v zajtrajšom super-G. Svindal určite do slalomu proti Hirscherovi nastúpi, ak to bude nutné pre súboj o veľký glóbus.

Príliš oblúkov v dnešnom zjazde narobilo problémy veľa skalným zjazdárom. Okrem prvých dvoch nedokončili ani Baumann, Streitberger, Defago, Hell a Fayed. Ďalší mali starosti s udržaním sa na trati. Príkladom za všetkých je Innerhofer, ktorý bežný zjazdársky oblúk zvládne, ale v mieste kde mala v ženskom zjazde garamból Rieschová dokázal stratiť 80 stotín sekundy zo svojho času. Ďalšie zaváhania sa pripočítali k strate a v cieli iba vyrovnal Ligetyho čas. O druhú priečku sa delili Ligety a Innerhofer, preto sa tretie miesto dnes nekonalo.

Po Innerhoferovej rýchlej jazde plnej chýb odštartoval veľký hrdina posledných zjazdov Mathias Mayer. Nedávny olymppijský víťaz zjazdu vystrelil krivky svojej výkonnosti strmo nahor. Hneď po ZOH v Soči stál dva krát na bedni v Kvitfjelli. Pokračovanie v Lenzerheide opäť najlepší výkon. Budúcu sezónu sa máme na čo tešiť, konečne bude mať Rakúsko dôstojného pokračovateľa Michala Walchhofera ? Dnešnú technickú trať zvládol Mayer štýlom skúseného mazáka. Na jeho lyžovaní vidieť rozmýšľanie, cit pre technické aj rýchle pasáže. Zvláda obrovský slalom na slušnej úrovni, super-G aj ťažké zjazdy ako Roza Chutor, či Kitzbühel, kde bol jedenásty.

Peter Fill sa v tejto sezóne viac krát ukázal na predných umiestneniach, dnes tomu chýbali dve stotinky. Skončil za dvojicou Ligety-Innerhofer. Výsledné časy prvej desiatky boli dnes tesné, všetci od Mathiasa Mayera po jedenásteho Patricka Künga sa zmestili do jednej sekundy. Aksel Svindal dnes dal piate miesto, akoby sa mu tieto tesne za-pódiové umiestnenia od Kitzbühelu zapáčili. Priateľ Jansrud a nórsky národný hrdina z olympijských a poolympijských dní dnes porobil množstvo chýb, skončil dvanásty, ale lyže mu išli zo všetkých najlepšie.

Pre Rakúšanov bol dnešok pohromou, napriek víťazstvu Mathiasa Mayera skončili traja tímoví kolegovia mimo trať predčasne (Baumann, Streitberger, Striedinger) a Franz s Krölom až na konci výsledkovej listiny. Neuspel ani Bode Miller, ktorý svojou charakteristickou rozvláčnou jazdou urobil niekoľko drobných chýb a skončil ôsmy. Výsledok v súlade s resumé za celú sezónu v tejto disciplíne, kde tiež figuruje na 8. mieste. Pekný návrat po dvoj ročnej prestávke. Neuspel ani Kanaďan Guay, víťaz predchádzajúceho zjazdu v Kvitfjelli, ktorému v celkovom poradí chýbali tri body na Hannesa Reichelta, ktorý je na celkovom druhom mieste. Guay to dnes nedal. Vo finále sa boduje iba po 15-teho. Hannes po víťazstve v Kitzbüheli odišiel na plánovanú operáciu a zbytok sezóny vypustil. Ani tak ho ďlaší pretekári nedokázali predbehnúť. Hannes Reichel z Rakúska skončil v disciplíne zjazd na druhom mieste, glóbus získal Aksel Lund Svindal z Nórska, tretí o tri body Erik Guay Kanada.

Najlepší zjazdári 2014 Svindal, Reichelt, Guay

Najlepší zjazdári 2014 Svindal, Reichelt, Guay Najlepší zjazdári 2014 - 1. Svindal, 2. Reichelt, 3. Guay

Výsledková listina: Alpské lyžovanie - finálový zjazd muži - Lenzerheide

zjazd Lenzerheide Mayer, Ligety, Innerhofer Posledný finálový zjazd Lenzerheide - 1. Mayer, 2. Ligety, 2. Innerhofer