svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Slalom / Špindlerův Mlýn ( CZ ) / 12.03.2011

Glóbus za slalom pre Marlies Schild, Zuzulová piata.

Špindlerův Mlýn v sobotu privítal účastníkov predposledného ôsmeho slalomu sezóny krásnym slnečným počasím, ktoré prispelo k vysokej návštevnosti. V príjemnom fanúšikovskom prostredí sa divákom predstavila svetová špička ženského lyžovania. Víťazka Marlies Schild potvrdila úlohu favoritky a s prehľadom vyhrala pred krajankou Kathrin Zettel a treťou Tinou Maze. Štvrtá Pietilae-Holmnerová, Slovenka Zuzulová piata - TOP-5.

1:43.85   1:44.78   1:45.01

Marlies Schild mala pred závodom len dve prípadné súperky, ktoré by jej teoreticky mohli ešte prekaziť cestu za glóbusom pre najlepšiu slalomárku tejto sezóny Fínku Tanju Poutiainen a Nemku Mariu Riesch. Ona však nenechala nič na náhodu a najrýchlejšími jazdami v obidvoch kolách slalomu predviedla aj v Špindlerovom Mlyne siedme suverénne víťazstvo v tejto sezóne a potvrdila svoje minulé víťazstvá v tomto českom stredisku v rokoch 2005 a 2008. Marlies má rada toto stredisko, pochválila dobre pripravenú zjazdovku, v druhom kole štartovala ako tridsiata pri teplote okolo 10°C a zajazdila najrýchlejší čas, to je vždy dobré znamenie o kvalite snehu a zjazdovky.

Obidve konkurentky, ktoré boli v hre o glóbus skončili s nedostatočným výsledkom (Poutiainenová získala za deviate miesto iba 29 bodov a jej strata pred finálovým slalomom je 111 b., Rieschová po prvom kole 15. kolo druhé nedokončila a zostala bez bodov, jej strata na Schildovú je až 180 b.) a prispeli k tomu, že Marlies Schild získala malý glóbus za slalom už v Špindli. Jej radosť bola o to väčšia, preto sa venovala autogramiáde a fanúšikom najdlhšie a spolu s domácou Šárkou Záhrobskou odchádzali zo Špindlu ako posledné.

Veronika Zuzulová si vyjazdila piate miesto v závode a potvrdila tak svoju súčasnú piatu pozíciu medzi ženami slalomárkami. So štartovým číslom 2 sa vydala na trať slalomu po Tanji Poutiainenovej a bezchybnou jazdou bez zbytočného riskovania si vybojovala šiestu pozíciu pred druhým kolom, v ktorom svoju jazdu zopakovala. Zuzulovej čas v druhom kole bol až ôsmy, ale z najlepších slalomáriek ju dokázali prekonať len Maze a Schild, ďalších 5 pretekáriek ktoré zajazdili druhé kolo lepšie ako Zuzulová štartovali v úvode a mohli tak využiť výhodu nepoškodenej trate. Po nepresvedčivom výsledku Šárky Záhrobskej sa stala v druhom kole Veronika Zuzulová najsilnejšie povzbudzovanou pretekárkou divákmi.

Posledný závod slalomu v Lenzerheide bude pre Marlies Schild zábava a exhibícia, keďže svoj tretí glóbus už má istý. Predchádzajúce získala v rokoch 2007 a 2008, potom ju zranenie nohy vyradilo na dva roky z trónu najlepšej slalomárky. V tomto ročníku vyhrala každý slalom (celkom 6), ktorý dokončila. V Aspene a Flachau závody ukončila predčasne. Vyhrala prestížny slalom v Zágrebe, za ktorý má titul "Snow Queen Trophy", aj slalom na majstrovstvách sveta v Garmisch Partenkirchene. V rámci celého svetového pohára mužov aj žien je Schildová najpresvedčivejšou vládkyňou vo "svojej" disciplíne.

Kathrin Zettel (učiteľka) známa svojou vycibrenou technikou naberá výkonnosť od MS v GaPa, kde si v slalome vystúpila na stupne víťazov po prvý krát v tejto sezóne. Stupne víťazov v rovnakej striebornej hodnote si hneď v nasledujúcom slalome v Špindli zopakovala. Jej forma naznačuje, že sa pokúsi uspieť v poslednom slalome v Lenzerheide. Zettelová sa určite pokúsi o súboj s Pietilae-Holmnerovou a Zuzulovou, kde má reálnu šancu vylepšiť svoju súčasnú šiestu pozíciu v slalomoch a 14. v celkovom hodnotení. V dramatickom závere minulej sezóny prehrala súboj o slalomársky glóbus s Rieschovou len o tri body, preto bude chcieť zlepšiť súčasné až 6. miesto, ak má aspoň papierové šance predbehnúť Zuzulovú (5), či Holmnerovú (4).

Maria Riesch má na dosah veľký glóbus, avšak jej posledné výsledky naznačujú pokles formy či únavu. Maria nastupuje do všetkých závodov SP, čo je maximálne náročné na kondíciu fyzickú aj psychickú. Jej súperka v boji o celkové prvenstvo sa naopak dokázala zlepšiť pred záverom sezóny aj v disciplínach, ktoré jej doposiaľ príliš nevychádzali - slalom a obrák. Vonnová je naviac držiteľkou už troch malých glóbusov, v posledných dvoch podujatiach SP (Tarvisio, Špindlerův Mlýn) stiahla takmer 200 bodový náskok Rieschovej na rozdiel 23 bodov, čo Rieschovej na psychike nepridáva. Minuloročná držiteľka glóbusu za slalom je pred posledným závodom až tretia, preto bude motivácia Rieschovej obrovská, ale bude záležať na tom, ako sa dokáže na finálové preteky pripraviť a zrelaxovať.

Tanja Poutiainen predvádzala v priebehu celej slalomárskej sezóny vyrovnané lyžovanie, bodovala vo všetkých 8 slalomoch, jej najhorším výsledkom bolo práve 9. miesto v Špindli. Tanja urobila na trati množstvo drobných chýb, ktoré boli spôsobené prílišnou motiváciou udržať bodový kontakt so Schildovou a tým možnosť získať slalomovú trofej. Tanja má istotu dojazdu a bodovania v slalomoch 100%, preto by jej úplne stačilo prípadné vypadnutie Schildovej, ktorá má úspešnosť dojazdu do cieľa iba 75%. Po dnešnom výkone v Špindli ostáva pre Tanju Poutiainen len udržať 2. miesto a kontrolovať náskok pred Mariou Riesch, ktorá sa bude snažiť o maximálny výkon pre celkové hodnotenie. Najhoršie ôsme miesto v Lenzerheide jej zaistí druhú priečku v slalomoch bez ohľadu na to aký úspech sa v poslednom slalome podarí Marii Riesch.

Maria Pietilae-Holmner švédska slalomárska jednička bodovala v siedmych slalomoch do 11. miesta z toho len jeden krát na stupni víťazov ako víťazka slalomu v Aspene, jediný slalom v Semmeringu nedokončila. V prípade víťazstva vo finálovom závode a totálneho neúspechu by mohla skončiť najlepšie tretia a polepšiť si o jedno miesto oproti súčasnému celkovému hodnoteniu. Pravdepodobnejší bude súboj o udržanie si svojej terajšej pozície pred Zuzulovou (strata 35 b.) alebo Zettelovou (strata 50 b.)

Tina Maze nabrala po úspešnom pôsobení na MS v GaPa nový vietor do plachiet a za necelý mesiac v troch podujatiach SP nazbierala takmer 500 bodov, čo ju vynieslo v celkovom hodnotení zo 7. na tretiu priečku za Rieschovú a Vonnovú, ktorá bola jedinou úspešnejšou zberateľkou bodov v tom istom období posledných troch podujatí SP. Bodovala v piatich z 8 slalomov sezóny, z toho dva krát na pódiu ako tretia. Tretie miesto v Špindli ju vynieslo do desiatky najlepších slalomáriek na 8 miesto, ktoré by mohla ešte o jedno vylepšiť. Tina má celkové 3. miesto viacmenej isté, vyššie je už nemožné, v slalome sa môže ešte o jednu priečku zlepšiť, preto bude v pohode, bez stresu a to môže jej prípadným úspechom vo finále len prospieť.