lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžiarske strediská

 

Navigácia: Lyžovanie > Lyžiarske strediská

Lyžiarske stredisko je špeciálny športovo-rekreačný areál vybudovaný v prírodnom prostredí, na svahoch vhodných pre lyžovanie. Najvhodnejšie prírodné podmienky, ktoré sú pre lyžovanie rozhodujúce, sa nachádzajú v Alpách. Po celej dĺžke Álp sú vybudované kvalitné lyžiarske strediská. Štandartné alpské lyžiarske stredisko zabezpečuje okrem možností lyžovať aj množstvo ďalších služieb. Zaujíma vás ktoré lyžiarske stredisko je najlepšie, najlacnejšie, najvšestrannejšie, najobľúbenejšie ... ?

čítajte viac na -> lyžiarske strediská - rebríčky

Hodnotenie lyžiarskych stredísk

Rastúci dopyt po zážitkoch prináša aj do lyžiarskych stredísk množstvo nových atrakcií. Pribúdajú netradičné druhy aktivít a zábavy – snowkiting, snowscoot, airboard, scooter, skifox, snowskiting, snowtubing, segway treking, heliskiing. Nároky klientov sa zvyšujú aj v oblasti služieb pre oddych, relax a zdravie.
Každé stredisko nedokáže zabezpečiť všetky požadované služby a aktivity na rovnakej úrovni. Niektoré ponúka výborné kúpeľné a wellness možnosti popri menej špičkovej lyžovačke, iné zase výborné terény pre bežkárov, alebo najmodernejší snowpark. Preto už nestačí ohodnotiť stredisko dvoma alebo piatimi hviezdičkami z hľadiska počtu km zjazdoviek. Začínajú sa používať podrobnejšie hodnotenia lyžiarskych stredísk, čo v praxi znamená, že kvalita strediska už nie je vyjadrená jedným spoločným hodnotením, ale strediská dostávajú viac známok - hodnotení za jednotlivé kategórie

čítajte viac na -> hodnotenie lyžiarskych stredísk po novom

Lyžiarske strediská - služby

Parkovisko - miestom prvého kontaktu je parkovisko: Budujú sa veľkokapacitné parkovacie plochy pre niekoľko tisíc návštevníkov. Je vítané keď sa parkovisko nachádza neďaleko vlekov, niekedy sú za poplatok, stráženosť treba brať s rezervou, preto sa nedoporučuje nechávať v aute nič čo by lákalo nenechavcov. Naproti hromadným parkoviskám pre denných návštevníkom existujú parkovacie miesta pri hoteloch pre klientov, ktorí prichádzajú na dlhšiu dobu a ubytujú sa v hoteloch.

Pokladňa kasy s predajom lístkov na vleky (skipass) sa väčšinou nachádzajú na viacerých (hlavných) miestach strediska. Zároveň sa tu dozviete všetky potrebné informácie o zjazdovkách, nariadenia horskej služby atd. Týždňový skipass stojí od priemerne 150 - 200 EUR.

Lyžiarsky servis pre potreby opraviť lyžiarsku výstroj, nabrúsiť hrany, nastaviť viazanie, alebo opraviť poškodenú sklznicu bývajú v exponovaných miestach lyžiarskych stredísk ski-servisy.

Obchod s lyžiarskymi potrebami ak sa niečo zabudne doma alebo sa stratí, či poškodí je možné dokúpiť v špecializovanom lyžiarskom obchode. Ceny tu bývajú dosť vyššie ako v bežných obchodoch. To ostatne platí pre všetky obchody a služby, že ceny obsahujú horské prirážky.

Vleky a lanovky moderné dopravné zariadenia, ktoré slúžia na prepravu lyžiarov a turistov na vrcholy v stredisku sú najnákladnejším vybavením stredísk. Lístky sú preto tiež dosť drahé. Platí však pravidlo - čím dlhšia platnosť skipassu, tým nižšia jednotková cena. Vstup na vleky a lanovky je automatizovaný cez turnikety. Vleky sú rýchle s vysokou prepravnou kapacitou, aby sa minimalizovaly čakacie doby v radoch. Netreba sa obávať, že si nezalyžujete, aj keď vás prekvapia masy všade okolo. Lanovky stihnú všetkých povyvážať. Väčšinou lyžujete dokolečka, bez zastavenia. Z vleku na zjazdovku, zo zjazdovky rovno na vlek, bez čakania.

Požičovňa lyžiarskych potrieb kde si môžu výstroj požičať napr. nelyžiari, ktorí sa nadchli až pri pobyte v horách a chcú si tento šport vyskúšať. Dá sa v nich požičať aj iný druh lyží, najnovšie modely, alebo snowboard pre prípad že by ste chceli zmenu.

Lyžiarska škola s kvalifikovanými inštruktormi, za poplatok (hodinové taxy) naučia od úplných začiatkov po carving, alebo snowboard deti aj dospelých.

Horská služba záchranári pomáhajú pri úrazoch, riešia situácie, ktoré vyplynú z nevyspytateľných horských podmienok, alebo ľudských chýb.
Reštaurácie, bufety, občerstvenie
Ubytovanie hotelového, alebo apartmánového typu
Športoviská curling, zimný štadión, bežecké areály
Bazény, sauny, wellness výborná kombinácia s celodenným lyžovaním
Detské škôlky kam sa dá odložiť dieťa od útleho veku, až po staršie prevažne s programom výuky lyžovania a hier na snehu

Lyžiarske strediská - zimné aktivity

Súčasné lyžovanie má veľa podôb, od rekreačného jazdenia na upravených tratiach po adrenalínové zjazdy mla-dých freeriderov, ktorí zdolávajú krkolomné svahy v panenskom snehu. Každá kategória lyžiarov si v alpských strediskách nájde terény vhodné pre svoj štýl jazdy. Univerzálnosť zimných stredísk je síce hlavným cieľom pre-vádzkovateľov, no niekde viac niekde menej ho prírodné podmienky predurčia určitej kategórii návštevníkov.

Sánkovanie je možné skoro v každom rakúskom a nemeckom stredisku, teší sa celonárodnej obľube. Plne špecializovaný na tento druh zábavy je nemecký Wallberg, kde zažijete romantickú 30 minútovú jazdu na nenáročnej 6,5km sánkarskej dráhe.

Lyžiari začiatočníci - pre úplných lyžiarskych začiatočníkov je vhodných skoro 40km zjazdoviek na najväčšej „somárskej lúke“ v Alpách, pod vrcholom Steinplatte v Nemecku. Aj francúzske La Plagne ponúka raj začínajúcim lyžiarom na 11 extra ľahkých a 124 ľahkých tratiach.

Rodinná lyžovačka - na ňu sa špecializujú hlavne menšie strediská. Hitom posledných rokov je Russbach - Annaberg v areáli Dachstein West, alebo Lofer, kde získate zaujímavé rodinné zľavy na vleky a ubytovanie. Deti môžete zveriť skúsenému inštruktorovi a zdatnejší rodičia si zalyžujú napríklad na 7km čiernej trati.

Rekreační lyžiari vyhľadávajú stredne náročné zjazdovky v krásnom prostredí skalnatých hôr, so slnečným počasím. Vyhovujúce sú širokánske pláne v talianskom Livigno, alebo Val di Sole (Slnečné údolie) s preslávenou Madonna di Campiglio či Tonale s ľadovcom Presena. Vo Val di Sole je slnečné počasie takmer garantované.

Pokojné strediská - ak chcete na horách kľud a pokoj bez davov lyžiarov, ale potrpíte si na kvalitné zjazdovky, vyskúšajte bokom zastrčené Pejo, Alpbachtal, alebo San Martino.

Zberatelia lyžiarskych trofejí - patrí sa zdolať lyžiarsky kolotoč Sella Ronda (40 km okruh okolo Grupo del Sella), lyžiarsku „hojdačku“ Saalbach-Hinterglemm ( 20km dlhé údolie s 200km zjazdoviek, ktoré spájajú 10 miestnych vrcholov ). Kto nelyžoval v Schladmingu ( hlavnom meste lyžovania ) má čo doháňať.

Najobľúbenejšie stredisko - alebo najnavštevovanejšia lyžiarska aréna v Európe sa nachádza v údolí Zillertal, ktoré končí na ľadovci Hintertux.

Rekordérom km - v počte kilometrov zjazdoviek v jednom celku ( dostupných na lyžiach ) je francúzske 3-Valleés. Ďalšie obrie areály sú Davos, Zillertal, La Plagne - Les Arcs, ktoré majú každé vyše 400km upravovaných zjazdoviek a ďalšie kilometre voľných terénov.

Najdrahšie strediská - ak sa chcete zúčastniť predvádzania celebrít a snobov na snehu, navštívte švajčiarsky St. Moritz, Davos, alebo taliansku Cortina d´ Ampezzo. Podobný charakter má pre Francúzov Val d´ Isere, nedávne dejisko majstrovstiev sveta 2009.

Celoročné lyžovanie - ponúka švajčiarsko talianske prepojenie Zermatt - Cervinia s ľadovcom pod Materhornom. Sneh vydrží po celý rok, veď sa lyžuje z úctyhodných 3.900m nad morom.

Top snowpark - každý fanúšik snowboardingu a freestyle sníva o 5hviezdičkovom snowparku v Les 2 Alpes, ktorý je vybavený famóznymi skokmi a rampami, v hodnoteniach znalcov suverénne kraľuje.

Bežky - milovníci bielej stopy si nájdu svoje upravené, alebo voľné stopy v každom stredisku, v ktorom sa prevádzkuje zimná dovolenka. Zaujímavé sú zážitky z vysokohorského bežkania na ľadovcovej planine Glacier Plaine Morte ( 3.000m ) v stredisku Crans-Montana.

Výber správneho strediska nie je ťažký, všetky sú skvelé.
Lyžiarske strediská

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop